Oficjalna strona Urzędu Miasta Zgorzelec

Polish English French German Greek Ukrainian

czech Mapa witryny

bip

Zgorzelec Nowy system gospodarki odpadami

kamery online

Konsultacje społeczne

Europa-Miasto Zgorzelec/Goerlitz solidarne z Ukrainą

DSC 0460We wtorek, 11 marca, o godzinie 12.00, na maszt znajdujący się na dawnym silosie przy Piwnicy Staromiejskiej wciągniemy ukraińską flagę - nasz gest poparcia dla Ukrainy, jej europejskich dążeń i prawa do decydowania o sobie. W tej samej chwili w niebo poszybują żółte i niebieskie balony, a na moście powstanie ogromny napis Ukraina, który - mamy nadzieję - pomoże nam tworzyć jak najwięcej osób. Jesteśmy przekonani, że Zgorzelca i Goerlitz nie może zabraknąć w gronie miast przeciwstawiających się agresji uzasadnianej kłamstwami.

 

Inicjatorka akcji Elżbieta Lech-Gotthardt, senator RP Jan Michalski, burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, Dorota Tyniec, Jan Bawół, uczniowie zgorzeleckich szkół i wiele innych osób z Polski i Niemiec zapraszają wszystkich chętnych do wyrażenia sympatii dla Ukrainy poprzez obecność na moście.

W 1998 roku, powołując do życia Europa-Miasto Zgorzelec/Goerlitz, symbolicznie przywróciliśmy jedność naszemu miastu, podzielonemu powojenną polityką wielkich mocarstw. Powołanie dwunarodowego miasta symbolu było naszą deklaracją, że chcemy zgodnie, w przyjaźni i partnerstwie budować wspólną przyszłość. Symbolami tego dążenia stały się odbudowany niedawno most Staromiejski i wznosząca się obok wieża silosa zbożowego, na której w 1998 roku, dwaj artyści - Polak Michał Bulak i Ormianin Vahan Bego - zainstalowali barwną, ceramiczną płaskorzeźbę WAZE, która symbolizowała z jednej strony nasze lokalne dążenia do jedności, z drugiej jednoczenie się Europy. Spinający na powrót polski i niemiecki brzeg most oraz górująca nad nim wieża z charakterystyczną płaskorzeźbą to dla nas miejsce szczególnie, mocno kojarzące się z przełamywaniem podziałów, dlatego właśnie tutaj chcemy zamanifestować nasze poparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców. Tym bardziej, że mamy tam przyjaciół - miastem partnerskim Zgorzelca jest przecież położony w centralnej Ukrainie Myrgorod, a także dlatego, że jednym z laureatów przyznawanej przez nasze miasta Międzynarodowej Nagrody Mostu jest Ukrainiec Witalij Kliczko.

reklama

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że odwiedzana strona korzysta z plików cookies. W związku z powyższym użytkownik strony może domyślnie ustawić w przeglądarce poziom, czy, ile i jakie chce cookies. Brak takich ustawień będzie świadomym aktem woli i akcetpacji plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatnosci.

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.

Wicej informacji o plikach cookies znajdziesz w serwisie http://wszystkoociasteczkach.pl/